Ex Machina

Oryginalny tytuł: Ex Machina | Reżyseria: Alex Garland | Produkcja: Wielka Brytania, 2015 | Czas: 108'
Występują: Domhnall Gleeson, Alicia Vikander, Oscar Isaac

„Ex Machina” z 2014 roku to doskonała, pełna napięcia, ale subtelna medytacja na temat sztucznej inteligencji i natury ludzkości, napisana i wyreżyserowana przez niezwykle utalentowanego Alexa Garlanda. Film skupia się na trójkącie dynamicznych postaci: Calebie (Domhnall Gleeson), młodym programiście wybranym do udziału w eksperymencie prowadzonym przez charyzmatycznego i genialnego miliardera Nathana (Oscar Isaac), i jego najnowszej kreacji – zdumiewająco realistycznej humanoidalnej robotnicy Avie (Alicia Vikander), która zdaje się przekraczać granice pomiędzy maszyną a człowiekiem.

„Ex Machina” to film pełen intelektualnych pytań i moralnych dylematów, które skłaniają do głębokiej refleksji nad konsekwencjami tworzenia sztucznej inteligencji. Co sprawia, że jesteśmy ludźmi? Czy maszyna może posiadać świadomość? Gdzie kończy się sztuczna inteligencja, a zaczyna prawdziwa świadomość? To tylko niektóre z pytań, które film stawia widzom.

Estetyka „Ex Machiny” jest równie porywająca co poruszane tematy. Krystalicznie czyste, minimalistyczne otoczenie przepięknej rezydencji Nathana kontrastuje ze skomplikowaną naturą Avy, podkreślając jednocześnie jej obcość i piękno. Całości dopełniają przejmujące role, z wyjątkowym występem Alicii Vikander, która z wdziękiem i subtelną intensywnością przekonuje nas o autentyczności swojej postaci.

„Ex Machina” to film, który nie tylko wywołuje dreszcze, ale także zmusza do przemyśleń. To ekscytujący i przerażający obraz przyszłości, w której granice między człowiekiem a maszyną stają się coraz bardziej niejasne. [ChatGPT]

Data:

Godzina: 20:00

Miejsce:

Kategoria: Cykl Turinga

Bilety / Wejściówki

Zapraszamy na stronę GO OUT w celu zakupu biletów