2001: Odyseja kosmiczna

Oryginalny tytuł: 2001: A Space Odyssey | Reżyseria: Stanley Kubrick | Produkcja: USA, Wielka Brytania, 1968 | Czas: 149'
Występują: Keir Dullea, William Sylvester, Gary Lockwood

„2001: Odyseja kosmiczna”, monumentalny film Stanleya Kubricka z 1968 roku, to wyjątkowe arcydzieło, które zmieniło zasady gry w kinie science fiction i pozostaje jednym z najbardziej wpływowych filmów w historii kina. Wizjonerska i wyprzedzająca swoje czasy „Odyseja…” jest oczarowującym zderzeniem nauki, filozofii, sztuki i religii, które prowokuje widza do głębokiego zrozumienia istoty naszego miejsca w kosmosie.

Rozpoczynając od mitycznej sceny „Dawn of Man” („Świt człowieka”), film wprowadza nas do ery kosmicznej, kiedy statek kosmiczny Discovery One podąża na Jowisza pod kierunkiem dr. Dave’a Bowmana (Keir Dullea) i dr. Franka Poole’a (Gary Lockwood). Statek jest sterowany przez HAL 9000, zaawansowany komputer o sztucznej inteligencji, który ma własne, niepokojące plany.

Kubrick i współautor scenariusza Arthur C. Clarke zdecydowanie wykraczają poza tradycyjne granice narracji, tworząc film pełen symboli, abstrakcyjnej sztuki i wizualnej poezji, które są podkreślane przez majestatyczną muzykę klasyczną. Obrazy „2001: Odysei kosmicznej” są tak potężne, że wraz z niewielką ilością dialogu stanowią ponadczasowy przekaz o ewolucji człowieka.

„2001: Odyseja kosmiczna” nie jest tylko filmem – to doświadczenie, które zmusza do refleksji nad istotą ludzkości, ewolucją, sztuczną inteligencją i tajemnicami wszechświata. To prawdziwa odyseja dla umysłu i zmysłów, która zasługuje na swoje miejsce w panteonie najważniejszych filmów wszech czasów. [ChatGPT]

Data:

Godzina: 14:00

Miejsce:

Kategoria: Cykl Turinga

Bilety / Wejściówki

Zapraszamy na stronę GO OUT w celu zakupu biletów