Metropolis

Oryginalny tytuł: The Complete Metropolis | Reżyseria: Fritz Lang | Produkcja: Niemcy, 1927 | Czas: 153'
Występują: Alfred Abel, Gustav Fröhlich

„Metropolis” to klasyczny niemiecki film science fiction z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa, będący jednym z najbardziej wpływowych filmów w historii kina. Ta misterna alegoria klasowych napięć i technologicznego postępu ma miejsce w futurystycznym mieście, w którym społeczeństwo jest podzielone na dwie klasy: bogate elity, które żyją w luksusowych wieżowcach, i biednych robotników, którzy pracują w okrutnych warunkach pod ziemią.

Fabuła filmu skupia się na Frederze (Gustav Fröhlich), synu Joha Fredersena (Alfred Abel), dyktatora Metropolis. Freder odkrywa niewyobrażalne warunki, w jakich żyją robotnicy, kiedy zakochuje się w robotniczce Marii (Brigitte Helm), która marzy o tym, że kiedyś nastąpi harmonia między dwoma klasami. Jednak plany Marii są zagrożone, kiedy naukowiec Rotwang (Rudolf Klein-Rogge) stworzył robotyczną kopię Marii, aby siać zamęt i chaos.

„Metropolis” jest wizjonerskim arcydziełem, które zdecydowanie wyprzedzało swoje czasy. Prawdziwym osiągnięciem jest tu monumentalna scenografia miasta przyszłości, inspirowana architekturą art deco i wizją nowoczesności. Porywająca muzyka, innowacyjne efekty specjalne i uniwersalne przesłanie sprawiają, że film wciąż fascynuje widzów po prawie stu latach od premiery.

Nie bez powodu „Metropolis” jest uważane za jedno z najważniejszych dzieł w historii kinematografii, które wpłynęło na wiele późniejszych produkcji, w tym „Łowcę androidów”, „Gwiezdne wojny” czy „Matrixa”. To film, który nie tylko rzuca krytyczne spojrzenie na społeczeństwo i technologię, ale także prezentuje kinematografię jako prawdziwą formę sztuki. Ta epicka opowieść o klasie, miłości i rewolucji jest absolutną pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika filmu. [ChatGPT]

Data:

Godzina: 15:00

Miejsce:

Kategoria: Cykl Turinga

Bilety / Wejściówki

Zapraszamy na stronę GO OUT w celu zakupu biletów