Alphaville

Oryginalny tytuł: Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution | Reżyseria: Jean-Luc Godard | Produkcja: Francja, Włochy, 1965 | Czas: 100'
Występują: Eddie Constantine, Anna Karina

„Alphaville” to dystopijny thriller science fiction z 1965 roku w reżyserii legendarnego Jeana-Luca Godarda. Skonstruowany jako połączenie klasycznego filmu noir i futurystycznego obrazu dystopii film przedstawia nieprzyjazne miasto przyszłości kontrolowane przez wszechwiedzący komputer o nazwie Alpha 60.

Film kręcono w rzeczywistych lokalizacjach w Paryżu, wykorzystując współczesną architekturę i technologię do stworzenia futurystycznej metropolii. Nasz bohater, Lemmy Caution (Eddie Constantine), jest twardym prywatnym detektywem, który przemierza te zimne i niespokojne ulice w poszukiwaniu tajemniczej kobiety, która może być kluczem do upadku Alphaville.

„Alphaville” to mroczny obraz społeczeństwa bez uczuć, bez poezji, bez wolności – wszystko, co jest ludzkie, zostało usunięte przez Alpha 60 w imię logicznego porządku i spokoju. Caution, człowiek z przeszłości, który nie pasuje do tej nowej rzeczywistości, musi stawić czoło temu niespokojnemu i obcemu światu.

Godard pokazuje nam społeczeństwo, w którym emocje są zakazane, a logika dominuje nad wszystkim – przypominając widzom o człowieczeństwie, które może zniknąć w obliczu rosnącej zależności od technologii. Film zmusza do przemyślenia: jakie jest miejsce uczuć i poezji w społeczeństwie coraz bardziej zależnym od technologii? To pytanie jest dziś bardziej aktualne niż kiedykolwiek. [ChatGPT]

Data:

Godzina: 16:00

Miejsce:

Kategoria: Cykl Turinga

Bilety / Wejściówki

Zapraszamy na stronę GO OUT w celu zakupu biletów