Cykle
Konkurs Główny
W ramach Konkursu Głównego zaprezentujemy najciekawsze, najlepsze i najbardziej zaskakujące filmy gatunkowe z całego świata, które nie były wcześniej pokazywane w polskich kinach. Po seansach widzowie będą mogli natomiast ocenić obejrzane tytuły i przyznać Nagrodę Publiczności festiwalu.
Retrospektywa Charlesa Banda
Możliwe, że część z Was nie zna jeszcze jego nazwiska. Znacie natomiast jego filmy – połowa repertuaru sekcji „horror” i „science fiction” w polskich wypożyczalniach wyszła bowiem spod jego ręki.
Możemy już z dumą ogłosić, że drugim gościem tegorocznej edycji Octopusa i drugim laureatem Atramentowej Macki za całokształt twórczości będzie Charles Band, legendarny amerykański producent, reżyser i scenarzysta!
Biografią Charlesa Banda można by obdzielić co najmniej kilku innych filmowców. Zaczynał jako uczeń Rogera Cormana, by szybko przejść na swoje – najpierw jako założyciel Empire Pictures, a później Full Moon Productions. W ciągu pięćdziesięciu lat działalności wyprodukował blisko pięćset filmów. Znalazły się wśród nich takie klasyki kina gatunkowego jak „Władca lalek”, „Trancers”, „Robot Jox”, „Pasożyt”, „Ghoulies” czy „Zza światów”.
Charles Band nie tylko odbierze w tym roku naszą nagrodę, ale też opowie o kulisach pracy nad klasykami kina gatunkowego i spotka się z widzami Octopusa w ramach pokazów najważniejszych filmów ze swojej przepastnej filmografii.
Octopus Shorts
W filmie krótkometrażowym szukamy dokładnie tego samego, co w kinie pełnometrażowym, czyli kreatywności, twórczej odwagi, szaleństwa i wyjątkowego połączenia gatunkowych inspiracji z autorskim pomysłem.
Ośmiorniczki
Ośmiorniczki, czyli filmy gatunkowe dla najmłodszych!
Octopus to nie tylko gatunkowy hardkor – w tym roku ponownie przygotowaliśmy sekcję „Ośmiorniczki”, by udowodnić Wam, że gatunkową indoktrynację można zaczynać od najmłodszych lat!
VHS Hell
VHS Hell to cykliczne pokazy filmów klasy B znalezionych na najniższych półkach osiedlowych wypożyczalni. W tym roku prezentujemy dwa tytuły z lektorami na żywo.
Midnight Movies
Legendarne seanse o północy, podczas których prezentowano filmy dzikie, szalone, urągające mieszczańskim gustom, były nieodłącznym elementem krajobrazu kinowego Stanów Zjednoczonych lat 70. i 80.
Pokazy specjalne
SpoilerMaster przedstawia: Poe/Corman
W latach 1960–64 król kina klasy B, Roger Corman, postanowił pracować z większymi niż dotychczas budżetami i nadać swej twórczości element szacowności. Jako wielki miłośnik upiornej i buzującej od ukrytych namiętności prozy Edgara Allana Poego sięgnął po „Upadek domu Usherów”… i już nie mógł przestać. Nakręcił osiem filmów około-Poe’owskich, a w większości z nich obsadził Vincenta Price’a, króla ekranowej dekadencji. W ramach przeglądu pokażemy sześć oblepionych sztucznymi pajęczynami perełek cyklu Corman/Poe, celebrując pamięć reżysera i producenta, który opuścił nas w maju bieżącego roku w wieku 96 lat — zostawiając za sobą legendarną spuściznę kilkuset tytułów i tytuł króla eksploatacji.
Cykl „SpoilerMaster przedstawia: Poe/Corman” to wielki powrót Michała Oleszczyka na Octopusa! Z innym niż dotychczas, o wiele poważniejszymi tytułami w repertuarze – ale za to z tak samo fascynującymi, bogatymi w kontekst prelekcjami.
Spotkania i wykłady
W ramach tegorocznej edycji Octopusa widzowie będą mieli okazję spotkać się m.in. z Charlesem Bandem, Lamberto Bavą, Katarzyną Karwan czy Markiem Siudymem.
Bava vs Bava
Jednym z głównych gości siódmej edycji Octopus Film Festival i laureatem Atramentowej Macki za całokształt twórczości będzie Lamberto Bava, jeden z najważniejszych włoskich reżyserów lat osiemdziesiątych, twórca „Demonów”, „Ostrza w ciemności”, „Zginiesz o północy” i „Fantaghiro”!
Lamberto Bava pochodzi z włoskiej rodziny o wyjątkowych tradycjach kinowych. Jego dziadek, Eugenio Bava, pracował przed wojną jako operator filmowy, a ojciec, Mario Bava, już za życia stał się legendą kina gatunkowego. „Używał światła, cienia, koloru, dźwięku, ruchu i tekstur, by prowadzić widzów nieznaną im wcześniej ścieżką pełną kolektywnych snów. Krytycy filmowi uwielbiają porównywać oglądanie filmów do śnienia. W przypadku Bavy to porównanie rzeczywiście coś znaczy” – pisał o Mario Bavie Martin Scorsese. Trudno byłoby się z twórcą „Taksówkarza” nie zgodzić. Ale to nie wszystko – Bava był też wyjątkowym trendsetterem kina gatunkowego. Jego „Maska szatana” zapoczątkowała modę na włoski gotyk, „Dziewczyna, która wiedziała za dużo” podłożyła podwaliny pod gatunek giallo, „Krwawy obóz” to pierwszy w historii kina slasher, „Planeta wampirów” zainspirowała Ridleya Scotta do stworzenia „Obcego”, a „Czarne święto” (dystrybuowane w Stanach Zjednoczonych pod tytułem „Black Sabbath”) pożyczyło nazwę jednej z najsłynniejszych grup rockowych na świecie.
Lamberto Bava kontynuował dzieło już ojca od lat sześćdziesiątych, najpierw jako asystent i współreżyser, a później jako samodzielny twórca. Po szokującym i dobrze przyjętym debiucie („Macabro” z 1980 roku) nakręcił jeden z największych przebojów włoskiego kina grozy lat osiemdziesiątych – samoświadome, przełamujące czwartą ścianę „Demony”, w których tytułowe potwory atakują widzów podczas kinowego pokazu. W latach dziewięćdziesiątych Bava dał się natomiast poznać z innej strony; jako twórca popularnej także w polskiej telewizji baśni „Fantaghiro”.
W ramach wyjątkowego przeglądu podczas tegorocznej edycji Octopusa zaprezentujemy siedem filmów ojca i syna – trzy w reżyserii Maria Bavy, trzy w reżyserii Lamberta Bavy i jeden wspólny. Pokazom będą towarzyszyły spotkania z Lambertem Bavą.
Horror DIY
W PRL-u Adam Słodowy uczył Polaków, jak z ogólnodostępnych materiałów budować zabawki i przedmioty codziennego użytku. Amerykanie natomiast wykorzystywali te same elementy, by własnym sumptem kręcić krwawe horrory i wypożyczać je fanom grozy w lokalnych wypożyczalniach.
Rozwój amatorskiego horroru stał się możliwy dzięki tanim kamerom Super 8 i VHS. Autorami tych filmów byli maniacy gatunku, budżet nie przekraczał zwykle stu dolarów, funkcję scenografii pełnił pobliski las, a efekty specjalne robiono z tego, co udało się wygrzebać z szopy. W obsadzie znajdowały się takie gwiazdy jak młodsza kuzynka, mama czy kumpel z pracy, a dystrybucja odbywała się w lokalnych wypożyczalniach.
Dzięki współpracy z American Genre Film Archive AGFA jako pierwsi w Polsce zaprezentujemy pięć tanich horrorów nakręconych za grosze. W programie miedzy innymi „Młot dwuręczny” i „Hej! Przestań mnie dźgać”, czyli tytuły, przy których skala pasji była odwrotnie proporcjonalna do wielkości budżetu.
Klasyki w 4K
W ramach tegorocznej edycji Octopusa zaprezentujemy dwa klasyki artystycznego kina gatunkowego w jakości 4k: kultowego „Oldboya” Park Chan-Wooka i mrożące krew w żyłach „Funny Games” Michaela Hanekego.
Tokyo Night
Octopus Film Festival i Pięć Smaków zapraszają na crossover, którego nikt się nie spodziewał – Tokyo Night!
Święta w bunkrze
W dzieciństwie przez cały rok czekaliście na Boże Narodzenie – choinki, prezenty, kolędy i najpopularniejsze filmy świąteczne w telewizji? W tym roku nie musicie. W ramach Octopus Film Festival zrobimy sobie święta w samym środku lata. Bunkier pod halą W4 zamieni się w pachnący piernikami, w pełni przystrojony i gotowy na przyjmowanie gości dom. Koniecznie załóżcie swoje najbrzydsze swetry i przybywajcie!
Mondo Bizarro
Gdy myślimy o historii filmu gatunkowego, na myśl przychodzi nam przede wszystkim kinematografia amerykańska, a w dalszej kolejności włoska, francuska, hiszpańska, ewentualnie japońska. Rzadko patrzymy w kierunku państw bałtyckich. A szkoda, bo choć gatunkowych filmów powstawało w nich niewiele, często oferowały one fascynujące spojrzenie zarówno na lokalną kulturę, jak i na sposoby przetwarzania gatunkowych wzorców.
Dzięki współpracy z litewskim festiwalem Mondo Bizarro podczas Octopus Film Festival zaprezentujemy dwa niezwykłe tytuły: kryminał science fiction „Hotel pod poległym alpinistą” na podstawie tekstu braci Strugackich i oniryczny łotewski horror „Pająk”. Seansom towarzyszył będzie wykład, którego autorem jest Karolis Žukas, programer Mondo Bizarro i Vilnius International Film Festival.
Potwory z szafy
Sekcja „Potwory z szafy” to celebracja horroru jako gatunku queerowego. W tym ujęciu kino grozy staje się lekarstwem na poczucie wykluczenia i okazją do oswojenia potwora, który tkwi w każdym z nas. W ramach przeglądu zaprezentujemy dwa tytuły – „Psycho Beach Party” i „All About Evil” – stworzone przez ikony amerykańskiego dragu. Pierwszy napisał Charles Busch, aktor i dramaturg, który zbudował karierę teatralną i filmową, kreując wielowymiarowe postaci kobiece. Drugi wyreżyserowała Peaches Christ, drag queen słynąca z dragowych parodii kina kultu i marki Midnight Mass, która obejmuje legendarny cykl pokazów filmowych i popularny podcast.
Industry
Sekcja Octopus Industry tworzona jest we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej, operatorem Gdańskiego Funduszu Filmowego.
Samochody
Ryczące, paliwożerne silniki, opływowe nadwozia i błyszczące chromy – amerykańskie kino nie byłoby tym, czym jest, gdyby nie samochody. To dzięki nim powstały najbardziej efektowne i trzymające w napięciu sekwencje w historii kina, to w nich bohaterowie przeżywali swoje pierwsze razy i to o nich marzyliśmy podczas seansów amerykańskich filmów sprzed dekad. Choć dzisiaj większość samochodowych ewolucji powstaje na ekranach komputerów, w latach siedemdziesiątych ważną rolę w Hollywood pełnili kaskaderzy, którzy musieli mieć niezwykły talent, mistrzowski refleks i nerwy ze stali.
W ramach tegorocznej edycji Octopusa chcemy oddać hołd samochodom i ich roli w amerykańskim kinie.
Dokumenty o historii kina
Każdego roku dokumentaliści sięgają po kamerę, by opowiadać historie o twórcach, gatunkach lub niezwykłych zjawiskach w historii kina. Ich filmy rzadko trafiają do szerokiej dystrybucji, choć bardzo często pozwalają lepiej zrozumieć obrazy, które oglądamy.