Kategoria: Bava vs Bava

Jednym z głównych gości siódmej edycji Octopus Film Festival i laureatem Atramentowej Macki za całokształt twórczości będzie Lamberto Bava, jeden z najważniejszych włoskich reżyserów lat osiemdziesiątych, twórca „Demonów”, „Ostrza w ciemności”, „Zginiesz o północy” i „Fantaghiro”!
Lamberto Bava pochodzi z włoskiej rodziny o wyjątkowych tradycjach kinowych. Jego dziadek, Eugenio Bava, pracował przed wojną jako operator filmowy, a ojciec, Mario Bava, już za życia stał się legendą kina gatunkowego. „Używał światła, cienia, koloru, dźwięku, ruchu i tekstur, by prowadzić widzów nieznaną im wcześniej ścieżką pełną kolektywnych snów. Krytycy filmowi uwielbiają porównywać oglądanie filmów do śnienia. W przypadku Bavy to porównanie rzeczywiście coś znaczy” – pisał o Mario Bavie Martin Scorsese. Trudno byłoby się z twórcą „Taksówkarza” nie zgodzić. Ale to nie wszystko – Bava był też wyjątkowym trendsetterem kina gatunkowego. Jego „Maska szatana” zapoczątkowała modę na włoski gotyk, „Dziewczyna, która wiedziała za dużo” podłożyła podwaliny pod gatunek giallo, „Krwawy obóz” to pierwszy w historii kina slasher, „Planeta wampirów” zainspirowała Ridleya Scotta do stworzenia „Obcego”, a „Czarne święto” (dystrybuowane w Stanach Zjednoczonych pod tytułem „Black Sabbath”) pożyczyło nazwę jednej z najsłynniejszych grup rockowych na świecie.
Lamberto Bava kontynuował dzieło już ojca od lat sześćdziesiątych, najpierw jako asystent i współreżyser, a później jako samodzielny twórca. Po szokującym i dobrze przyjętym debiucie („Macabro” z 1980 roku) nakręcił jeden z największych przebojów włoskiego kina grozy lat osiemdziesiątych – samoświadome, przełamujące czwartą ścianę „Demony”, w których tytułowe potwory atakują widzów podczas kinowego pokazu. W latach dziewięćdziesiątych Bava dał się natomiast poznać z innej strony; jako twórca popularnej także w polskiej telewizji baśni „Fantaghiro”.
W ramach wyjątkowego przeglądu podczas tegorocznej edycji Octopusa zaprezentujemy siedem filmów ojca i syna – trzy w reżyserii Maria Bavy, trzy w reżyserii Lamberta Bavy i jeden wspólny. Pokazom będą towarzyszyły spotkania z Lambertem Bavą.